Stowarzyszenie na rzecz gminy Brzeszcze Brzost

Logo Stowarzyszenia na rzecz gminy Brzeszcze Brzost

Biuletyn Informacji Publicznej

Promocja Kalendarza 2014 „Robótki ręczne inspirowane historią Gminy Brzeszcze”

Kalendarz 2014 28 listopada 2013 r. w siedzibie Stowarzyszenia „BRZOST” odbyła się promocja ściennego kalendarza na 2014 rok „Robótki ręczne inspirowane historią Gminy Brzeszcze”. Spotkanie prowadziła prezes Stowarzyszenia, Barbara Wąsik.

Kalendarz do pobrania (11,2 MB)

Po przywitaniu przybyłych mieszkańców, wprowadziła w tematykę kalendarza na 2014 rok.

[transkrypcja ze spotkania. Słowa wprowadzenia: Barbara Wąsik]

Dzisiejsze spotkanie poświęcone jest promocji kalendarza na 2014 rok, wydanego przez Stowarzyszenie „BRZOST” a opracowanego wspólnie z klubem BABSKIE FANABERIE.

Tytuł „ ROBÓTKI RĘCZNE INSPIROWANE HISTORIĄ GMINY BRZESZCZE” wskazuje na treść 12 kart kalendarza. Tą treścią jest historia Gminy Brzeszcze pokazana poprzez kościoły, kapliczki, krzyże, budynki mieszkalne.

Gminne zabytki kultury materialnej są przedstawione w otoczeniu różnorodnych form i technik robótek wydzierganych, wyszytych, zrobionych szydełkiem przez członkinie brzeszczańskiego klubu BABSKIE FANABERIE

Na kartach kalendarza zostały zamieszczone archiwalne zdjęcia nieistniejących już w przestrzeni publicznej budynków: - dworu przy ulicy Kościelnej, na miejscu którego stoi obecnie budynek Urzędu Gminy, - dziewiętnastowiecznych chat krytych strzechą Kulki i Dybuły, przy ulicy Kościuszki - obok baru ZAGŁOBA - czy XIX wiecznego murowanego domu Targoszów przy ulicy Piastowskiej.

Między innymi te właśnie budowle stanowiły inspirację do zaprezentowania robótek ręcznych związanych z życiem codziennym kobiet, które od najdawniejszych czasów dziergały, przędły, wyszywały, haftowały.

Z drewnianymi chatami prezentowane są zdjęcia kolorowych makatek, które zdobiły kuchnie i swoimi wyszytymi sentencjami przypominały że, CZYSTOŚĆ TO ZDROWIE, że GOŚĆ W DOM BÓG W DOM, są poduchy, jaśki, są też zazdroski wiszące w drewnianych, skrzynkowych oknach z lufcikami.

DWÓR – gdzie jak pisze p. Zdzisława Chowańcowa w „Brzeszczańskich kapliczkach” (…) Wiktoria z Klosów Dembińska gromadziła w swoim dworze dziewczęta i kobiety, ucząc je pisać, czytać, haftować i śpiewać, zaś przy przędzeniu lnu zapoznawała je z dziejami ojczyzny”. Tutaj prezentowane są serwetki, obrusy, wykonane haftem richelieu, hardanger i techniką klockową.

Budynek SZKOŁY POWSZECHNEJ 7 KLASOWEJ IM. Marszałka JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO” (od 1931) pokazany jest w otoczeniu wykonanych szydełkiem kołnierzyków- wielu z nas pamięta szkolne czasy, granatowych „hałatów” z przyszytymi białymi kołnierzykami, mankietami a na rękawach przyszyte TARCZE z nazwą szkoły.

STARA KOLONIA prezentowana jest na archiwalnym zdjęciu. W ten sposób chcemy nawiązać do czasów, kiedy bawełniane firanki, obrusy, serwety wykonane szydełkiem wymagały krochmalenia, a ich suszenie odbywało się na drewnianych ramach.

XVII-wieczny drewniany kościół św. Marcina w Jawiszowicach jest przedstawiony w otoczeniu robótek związanych z konkursem „Jajuszowickie jajo i paw jawiszowicki”. Pawie czy kurze jajka wielkanocne wykonane są technikami- frywolitka , patchwork, haft płaski.

XIX-wieczny murowany kościół św. Urbana w Brzeszczach ukazany został w otoczeniu dzwonków wykonanych techniką – haft richelieu, koronka klockowa, frywolitka, oraz haft krzyżykowy, którym został odtworzony napis z średniowiecznego dzwonu z kościoła św. Otylii OREX GLORIE VENI CUM PACE I.N.R.S, SHEFUS, MARIA, a którego odnalezienie zawdzięczamy śp. Prof. Kazimierzowi Bieleninowi.

Kolejne karty kalendarza przedstawiają krzyż w Wilczkowicach, kapliczkę na Borze, figurę św. Jana Nepomucena w Skidziniu.

Zwyczaj ozdabiania ich kwiatami trwa od wieków. Przetrwał do dzisiaj co zostało uwidocznione zdjęciami kwiatów wykonanych z bibuły, krepiny technikami quilling, wiklina papierowa.

Jak już wcześniej zaznaczyłam autorkami robótek są członkinie klubu BABSKIE FANABERIE. Dziękuje Paniom za udostępnienie do publikacji swoich prac.

Szczególnie dziękuję Katarzynie Wyrobek, Barbarze Czesak, Zofii Momot, które na potrzeby treści kalendarza wyhaftowały m.in. św Barbarę, napisy z średniowiecznego dzwonu, z monumentu św. Nepomucena, dzwonek, a ponadto uczestniczyły w zbieraniu materiałów, wykonywaniu zdjęć.

W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować p. Agnieszce Moś, fotograf za poświęcony czas na wykonanie zdjęć w plenerze.

Dziękuję za wspólnie spędzone godziny przy opracowywaniu kartek kalendarza.

Wydanie kalendarza nie byłoby możliwe bez środków finansowych.

Część z nich Stowarzyszenie „BRZOST” uzyskało w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Gminy Brzeszcze dla organizacji pozarządowych. Pozostałą Stowarzyszenie BRZOST otrzymało w formie darowizny od SPÓŁKI PASTWISKOWEJ w BRZESZCZACH za co niniejszym składam podziękowanie na ręce prezesa SPÓŁKI PASTWISKOWEJ PANA JANA BIELENINA.

Dziękuję Remigiuszowi Prochowskiemu właścicielowi firmy Amek Pracownia Usług Poligraficzno-Reklamowych w Dankowicach.

Bezpłatne egzemplarze kalendarza są dla Państwa.

DZIĘKUJĘ

Kalendarz do pobrania (11,2 MB)

BW, 2013-11-29

Wszystkie wystawy i spotkania >>

STOWARZYSZENIE NA RZECZ GMINY BRZESZCZE „BRZOST”

HISTORIA •  KULTURA  •  TRADYCJA